POGODOWY ARMAGEDON

  • 01-08-2018

Naukowcy alarmują, że coraz częściej występować będą anomalie pogodowe – susze, trąby powietrzne, trzęsienia ziemi, ulewy, gradobicia i powodzie.

Przez kilka lat ostrzeżeń tych nie braliśmy poważnie, jednak ostatni rok uzmysłowił nam wszystkim, że przewidywane zagrożenia są realne i w niedługim czasie będą się nasilać.

Tegoroczna pogoda również na terenie Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” płata figle i jest nieprzewidywalna. Po długotrwałych suszach wiosennych (gdy deszcz był najbardziej potrzebny) nastąpiły gwałtowne burze przynoszące bardzo obfite opady, grad i silne wichury.

Ucierpiały lasy a najbardziej anomalie pogodowe odczuli rolnicy, którzy w ciężkich warunkach zbierają słabe plony.

Teraz już od kilku tygodni szaleje temperatura, która prawie codziennie przekracza 30 st.C. w cieniu a na wytchnienie nie pozwala również bardzo ciepła noc.

Takie warunki jeżeli utrzymają się jeszcze przez kilka najbliższych dni spowodują w Parku Krajobrazowym „Lasy Janowskie” poważne zagrożenia zarówno dla kompleksów leśnych jak i żyjących w nich zwierząt.

Wysuszona ściółka leśna ogromnie zwiększa zagrożenie pożarowe, a biedne zwierzęta bezskutecznie szukają ochłody i ucieczki przed dokuczliwymi owadami.

W okresie letnim na terenie lasów janowskich wakacje spędza wielu turystów, oraz grup młodzieży szkolnej, co powoduje zwiększenie możliwości nieumyślnego zaprószenia ognia.

Na to zagrożenie szczególną uwagę w trakcie zajęć terenowych w PK „Lasy Janowskie” zwracają pracownicy parku.

Należy podkreślić, że działania te przynoszą efekty, gdyż do tej pory nie zanotowano w lasach większych pożarów.

Mimo tych pozytywnych wiadomości wszyscy z utęsknieniem oczekujemy unormowania się pogody oraz nastania klimatu do którego jesteśmy od dawna pryzwyczajeni.

Tekst: M. Piech

ZLPK OZ w Janowie Lubelskim

Zdjęcia: J. Kiszka

ZLPK OZ w Janowie Lubelskim