Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Plan zadań ochronnych dla Olszanki

W Jabłonnej (Dworek Jabłonna), w dniu 10 września br., odbyło się spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy, na którym zostały przestawione założenia do opracowania planu zadań ochronnych (PZO) siedlisk Natura 2000 Olszanka PLH060012. Gospodarzem spotkania była Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.

Obszar Natura 2000 Olszanka położony jest gminie Jabłonna, w południowej części Wyniosłości Giełczewskiej. Jego powierzchnia wynosi 10,97 ha. Przedmiotem ochrony obszaru jest siedlisko przyrodnicze [9170] grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny (Galio-Carpinetum, Tilio-Carpinetum). Należy podkreślić, że ponad 77% jego powierzchni podlega krajowej ochronie jako rezerwat przyrody. Ten wyjątkowo cenny pod względem przyrodniczym obszar w całości znajduje się na terenie największego kompleksu leśnego (Las Chmielowski) Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego.

Rezerwat przyrody „Olszanka” został utworzony w 1983 roku. Ma powierzchnię 8,75ha i jest najmniejszym rezerwatem przyrody zlokalizowanym na terenie Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego. Jest rezerwatem fitocenotycznym powstałym aby chronić zachowany starodrzew dębowy z domieszką grabuisosny. Na jego terenie znajduje się grupa kilkunastu sędziwych buków będących reliktem zbiorowiska buczyny. W runie występuje wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin m.in.: gnieźnik leśny, miodownik melisowaty, lilia złotogłów, podkolan biały, podkolan zielonawy, czerniec gronkowy, zerwa kłosowa oraz jaskier kosmaty.

Cała powierzchnia, zarówno ostoi oraz rezerwatu, należy do Skarbu Państwa i jest zarządzana przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Świdnik.

Plan zadań ochronnych (PZO) jest narzędziem planowania ochrony przyrody na obszarach Natura 2000. Jest aktem prawa miejscowego ustanawianym przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na okres 10 lat.

Głównym zagrożeniem dla siedliska przyrodniczego [9170] grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny (Galio-Carpinetum, Tilio-Carpinetum) jest gospodarowanie człowieka. Oddziaływania negatywne widoczne w tym obszarze to pozbywanie się odpadów z gospodarstw domowych oraz stosowanie biocydów, hormonów i substancji chemicznych na polach uprawnych. Ważnym czynnikiem dla zachowania grądu subkontynentalnego jest prowadzenie na terenach położnych poza rezerwatem przyrody gospodarki leśnej zgodnej z wymogami ochrony tego siedliska.

Mniej więcej za rok poznamy efekty prac ekspertów, których zadaniem jest opracowanie planu zadań ochronnych. Być może okaże się, że zostanie rozszerzona lista przedmiotów ochrony obszaru, podobnie jak i lista zagrożeniem.

W spotkaniu Zespołu Lokalnej Współpracy nie mogło zabraknąć przedstawiciela Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych – instytucji żywo zainteresowanej funkcjonowaniem rezerwatu przyrody „Olszanka”.

Opracowanie planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Olszanka jest realizowane w ramach projektu „Opracowanie planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000” POIS.02.04.00-00-0193/16, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko 2014-2020.

Tekst: Marcin Kozieł (Biuro ZLPK)