Parki na Targach

Data startu: 02-02-2019 , data zakończenia: 02-02-2019

W dniach 1-3 lutego br. odbyła się 30 jubileuszowa edycja Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON 2019. Impreza ta co roku odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wydarzenie gromadzi wystawców, który prezentują województwa, regiony, miasta, atrakcje i produkty turystyczne. Podczas targów swoją ofertę przedstawiają biura podróży, hotele oraz uzdrowiska. W tegorocznej edycji wzięło udział 200 wystawców z 16 krajów.

Targi turystyczne dla odwiedzających są doskonałą okazją do znalezienia pomysłu na ciekawe spędzenie wolnego czasu lub też na wymarzone wakacje. Oferta jest bogata oraz wszechstronna. Każdy tu może znaleźć coś dla siebie.

Podczas targów odbywa się wiele imprez towarzyszących. Tradycją TOUR SALONU są spotkania z podróżnikami, którzy opowiadają o swoich podróżach. W tym roku na Festiwalu Podróżników Tour Salon i Festiwalu Podróżniczym Śladami Marzeń licznie zgormadzona publiczność mogła spotkać się m.in. z Miłką Raulin i posłuchać o tym jak zdobywa się Koronę Ziemi (najmłodsza polska zdobywczyni), Tomaszem Zubilewiczem – prezenterem pogody i autorem przewodników turystycznych po Polsce, Jarosławem Kuźniarem – dziennikarzem i podróżnikiem oraz Mateuszem Waligórą, który samotnie  jako pierwszy człowiek na Ziemi przeszedł (i jednocześnie ciągnąc wózek o masie 200 kg) pustynię Gobi.

Na Tour Salonie co roku przyznawane są nagrody i wyróżnienia dla laureatów branżowych konkursów. Jednym z nich jest Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej, organizowany przez PTTK. Wydarzenie to było pretekstem do udziału przedstawiciela Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w TOUR SALONIE 2019. Jak już wcześniej informowaliśmy nasz album fotograficzny „Lubelska Symfonia Krajobrazów” zajął II miejsce w kategorii Albumy krajoznawcze. W dniu 2 lutego br., w samo południe, odbyła się podniosła uroczystość podczas której Marcin Kozieł (pracownik Biura ZLPK w Lublinie) odebrał statuetkę oraz dyplom (w imieniu własnym oraz Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych). Wydawcą albumu jest KARTPOL s.c.

W 27 edycji Przeglądu wzięło udział 70 wydawców, którzy w 113 zgłoszeniach przysłali 134 publikacje.

Publikacje zgłoszone do udziału w Przeglądzie oceniane były w sześciu kategoriach: albumy krajoznawcze, przewodniki, monografie oraz inne opracowania krajoznawcze, mapy i atlasy, wydawnictwa dla dzieci oraz informatory krajoznawcze i foldery. Wszystkie nadesłane publikacje można było zobaczyć na stoisku PTTK.

Jury konkursu, które obradowało w dniach 30 listopada – 1 grudnia 2018 r. w Warszawie (w Centralnej Bibliotece PTTK) pod przewodnictwem prof. dr hab. Janusza Zdebskiego w uzasadnieniu do przyznanej nagrody napisało: „Starannie wydany album ukazujący różnorodność krajobrazów Lubelszczyzny, pełnych barw i melodii, skłaniających do refleksji i zadumy”.

Przypomnijmy, że album fotograficzny „Lubelska symfonia krajobrazów” ukazuje najcenniejsze i najpiękniejsze zakątki parków krajobrazowych województwa lubelskiego, gdzie nieprzerwanie od tysięcy lat przyroda harmonijnie przeplata się z kulturą i historią i według własnego rytmu „maluje” niezwykłe krajobrazy. W albumie znalazły się fotografie przyrodnicze pracowników ZLPK oraz osób, które od wielu lat, z pasją i ogromnym poświęceniem zajmują się fotografią oraz dokumentowaniem walorów przyrodniczych i kulturowych województwa lubelskiego. Wszystkim autorom jeszcze raz DZIĘKUJEMY.

Warto nadmienić, że swoje stanowisko wystawiennicze na Targach miało województwo lubelskie, na którym odwiedzający tegoroczny TOUR SALON 2019 mogli zapoznać się bogatą i ciekawą ofertą turystyczną województwa lubelskiego. Pracownicy Departamentu Promocji i Turystyki UMWL oraz reprezentanci wielu partnerskich instytucji i organizacji turystycznych z naszego regionu m.in.: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz „Krainy Lessowych Wąwozów” w Nałęczowie gorąco zachęcali do odwiedzenia Lubelszczyzny…, która wciąż skrywa wiele tajemnic i magicznych miejsc. Wiele z nich znajduje się w granicach lubelskich parków krajobrazowych. Lubelskie stanowisko było oblegane non stop przez nowych odkrywców…

Tekst i foto: Marcin Kozieł (Biuro ZLPK w Lublinie).