Aktualności

Majątek Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” w ostatnim miesiącu uległ prawie podwojeniu. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że wyraźnie wzrosła ilość młodych żywych zwierząt. Siedem klaczy konika biłgorajskiego z ostoi w Szklarni powiło zdrowe dorodne źrebaki. To od wielu lat pierwsze narodziny w rezerwatowej hodowli konia biłgorajskiego.

                Istniały obawy, że starsze klacze (ponad dwadzieścia lat życia) będą miały problemy z za źrebieniem i porodem, jednak wszystko zakończyło się powodzeniem. Wypożyczony z Parku Narodowego w Zwierzyńcu ogier Taner spełnił pokładane w nim nadzieje i stał się szczęśliwym ojcem siedmiu źrebiąt. Klacze jak przystało na matki bardzo dbają o swoje dzieci i nie pozwalają zbytnio się do nich zbliżać, dlatego też nie możemy dokładnie określić płci poszczególnych zwierząt. W najbliższym czasie pokonamy i te trudności, i wtedy Park Krajobrazowy ogłosi konkurs na imiona dla nowonarodzonych zwierząt. Czeka nas również niezbyt dla źrebiąt miła czynność – znakowanie podskórnym chipem, co pozwoli na ich przyszłą identyfikację.

               Bardzo miło jest obserwować zabawy i wybryki młodych koników biłgorajskich, które w pełni korzystają z nieograniczonej wolności i swobody.

               Mamy ogromną pewność, że źrebięta będą zdrowo się wychowywać i dodadzą atrakcyjności Parkowi Krajobrazowemu „Lasy Janowskie”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekst: Marek Piech ZLPK OZ Janów Lubelski

Zdjęcia: Jolanta Kiszka ZLPK Janów Lubelski

‹‹powrót