Aktualności

W dniach 13-14 maja rozpoczęto obchody 200-lecia istnienia najsłynniejszej w świecie i najstarszej w Polsce Stadniny Koni, która funkcjonuje w Wygodzie nieopodal Janowa Podlaskiego. Specjalizuje się w hodowli koni czystej krwi arabskiej oraz półkrwi angloarabskiej. Z uwagi na to, że teren Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” pokrywa się z usytuowaniem tejże stadniny, zostaliśmy zaproszenie na obchody jej jubileuszu. Pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Janowie Podlaskim przygotowali stoisko promujące parki krajobrazowe Lubelszczyzny oraz wystawę zdjęć przyrodniczych „ Podlaski Przełom Bugu w fotografii”.

Podczas oficjalnych uroczystości, z udziałem przedstawicieli Agencji Rynku Rolnego i  samorządów, przez biurem stadniny, odsłonięto tablicę upamiętniającą jubileusz 200-lecia jej funkcjonowania a następnie złożono kwiaty przy popiersiu byłego wieloletniego dyrektora stadniny - Andrzeja Krzyształowicza. Podczas obchodów tego święta, na hali aukcyjnej, w której holu mieliśmy sposobność zaprezentować zdjęcia z terenu naszego parku, przedstawiono konne widowisko dotyczące historii stadniny, ponadto odbyła się parada koni z miejscowej stadniny, jak również prezentacja spółek i koni z Agencji Nieruchomości Rolnych.

Uroczystości, które odbyły się w Janowie Podlaskim, w dniach 13 i 14 maja, to dopiero początek obchodów jubileuszu. Na 200-lecie Stadniny składa się aż 14 wydarzeń. Będą to zawody sportowe, konferencja naukowa, Dzień Stadniny Koni Janów Podlaski na Torze Wyścigowym Służewiec i na Torze Wyścigowym Partynice oraz Święto Konia Arabskiego. Uroczyste zakończenie obchodów 200-lecia Stadniny odbędzie się w Janowie Podlaskim w grudniu br.

 

Więcej o Stadninie Koni, jej historii i obchodach jubileuszu na oficjalnej stronie: www.skjanow.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekst: Magdalena Żychowska ZLPK OZ Janów Podlaski

Zdjęcia: Andrzej Łazeba ZLPK OZ Janów Podlaski

‹‹powrót