O lubelskich parkach krajobrazowych dla trzecioklasistów

Uczestnikami zajęć byli uczniowie klasy trzeciej, zaś prezentację, na której obecna była Pani Justyna Jędruch – Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, poprowadził pracownik Biura ZLPK – Krzysztof Wojciechowski. Uczniowie dowiedzieli się ile parków krajobrazowych znajduje się w naszym województwie, gdzie są położone, jakie są ich osobliwości przyrodnicze oraz kulturowe i krajobrazowe. Poza tym zapoznali się ze słynnymi w naszej historii postaciami, które związane są z terenami chronionymi obecnie w granicach parków krajobrazowych. Dzięki prezentacji zawierającej liczne kolorowe fotografie poznali także wiele gatunków roślin i zwierząt chronionych, które spotykane są na terenie naszych parków krajobrazowych.

Godny podkreślenia jest fakt, że uczniowie wykazali się niebagatelną znajomością roślin i zwierząt spotykanych w naszym regionie. Znaczną ilość gatunków ukazanych na fotografiach rozpoznali samodzielnie. Z całą pewnością jest to zasługa Pani Anny Treli – wychowawczyni trzecioklasistów ze szkoły, której patronuje Jan z Czarnolasu.

Mamy nadzieję, że to nie ostatni spotkanie pracowników ZLPK z tak zdolnymi uczniami a kolejne spotkania umożliwią uczniom poznawanie naszych parków krajobrazowych „na żywo”, czyli w terenie.

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

Fotografie: Anna Trela, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie