Przeskocz do treści Przeskocz do menu

O Krainie cieszynianki w Czerniejowie

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czerniejowie poznali Krainę cieszynianki…multimedialnie.

W dniach 13-17 maja br. w Szkole Podstawowej w Czerniejowie odbył się Tydzień dla Ziemi. W ramach Tygodnia uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wielu ciekawych akcjach, konkursach i prezentacjach. M.in. odbył się konkurs na „rzeźbę” z odpadów, świętowano też „Dzień Niezapominajki”. Dnia 16 maja na zaproszenie dyrekcji szkoły i Pani Anny Pomarańskiej do szkoły przyjechał pracownik biura ZLPK Krzysztof Wojciechowski. Wygłosił on dla uczniów – uczestników Tygodnia dla Ziemi, prelekcję pt.: „W krainie cieszynianki wiosennej. Krzczonowski Park Krajobrazowy”. Chociaż sam Czerniejów leży na terenie obszaru chronionego krajobrazu, któremu też daje nazwę, to jednocześnie i na terenie gminy (Jabłonna) częściowo położonej w granicach Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie mieli zatem okazję posłuchać o osobliwościach przyrodniczych oraz historycznych i krajobrazowych tego obszaru. Razem wędrowaliśmy falistym płaskowyżem Wyniosłości Giełczewskiej tropiąc sarny i łosie, zaglądnęliśmy nad Śmierdzące Źródełko by sprawdzić czy cieszynianka wiosenna jeszcze kwitnie, nie ominęliśmy także Kamiennego Wąwozu w poszukiwaniu lublinitu, belemnita i … dziewięćsiłu, posłuchaliśmy skrzypienia żukowskiego wiatraka i niewzruszonego, kamiennego spokoju pomnikowych głazów w Krzczonowie i Nowinach Żukowskich. Ale nie tylko to … Zanim ruszyliśmy w multimedialną wędrówkę jej uczestnicy dowiedzieli się czym się różni mundur leśnika od munduru parkowca oraz czym się różni praca obu tych profesji.

Podsumowaniem, a jednocześnie swego rodzaju sprawdzianem, przekazanej wiedzy była krzyżówka, którą uczniowie z zapałem wypełniali po zakończeniu prezentacji. Jej hasło nie mogło być inne niż … cieszynianka wiosenna. Na tych, którzy najszybciej uporali się z krzyżówką czekały drobne nagrody i upominki. Wszyscy uczniowie otrzymali mapy „Krainy cieszynianki wiosennej”, czyli Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego aby móc osobiście i bezpośrednio z jej pomocą poznawać urokliwe zakątki Parku.

Prezentacja mogła się odbyć dzięki uprzejmości Pani Wandy Pacek – dyrektor Szkoły Podstawowej w Czerniejowie oraz dzięki zaangażowaniu Pani Anny Pomarańskiej, nauczycielki biologii. Warto podkreślić, że to dzięki aktywności Pani Anny uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Czerniejowie po raz pierwszy od wielu lat wzięli udział w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Było to możliwe dzięki zmianie regulaminu, który dopuszcza obecnie również uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej do brania udziału w konkursie.

Majowa prezentacja była kolejnym akcentem współpracy ZLPK i Szkoły Podstawowej w Czerniejowie, która to współpraca z całą pewnością będzie się rozwijać.

 

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

Zdjęcia: z Archiwum Szkoły Podstawowej w Czerniejowie