NOWA ODSŁONA ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO-EDUKACYJNEJ „SZWAJCARIA PODLASKA”

  • 01-08-2018

Przebieg ścieżki został skorygowany i nie wkracza już na teren rezerwatu o tej samej nazwie, jednakże jeszcze przed końcem lipca br. doczekaliśmy się tablic edukacyjnych, które wyznaczają nam kolejne jej przystanki. Dodatkowo został wydany przewodnik po ścieżce, który stanowi uzupełnienie wspomnianych tablic.

Szwajcaria Podlaska (zw. Nepelską) jest usytuowana w południowo-wschodniej części naszego parku, w gminie Terespol. Jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, m.in. za sprawą intrygującego czołgu, stojącego w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu oraz sąsiadującego z nim punktu widokowego. Czołg jest dobrze widoczny z drogi wojewódzkiej Siedlce-Terespol i stał się swoistym znakiem rozpoznawczym tego miejsca a oddalona od niego o ok. 400 m skarpa z zapierającym dech w piersiach zakolem Bugu, nie pozwala obojętnie minąć tego urokliwego miejsca.

Z początkiem tego stulecia pojawiły się tu dwie parkowe tablice wyjaśniające genezę powstałych na skraju rezerwatu wąwozów (w północnej jego części), ich stan pozwala na to, by w dalszym ciągu służyły żądnym wiedzy. Ponadto przy rezerwacie znajdują się tablice Nadleśnictwa Chotyłów – gospodarza rezerwatu, jednakże służby parku czuły niedosyt, bowiem jak dotąd brakowało informacji o przyrodzie – florze, faunie, pomnikach przyrody i historii tej okolicy. Udało się nam to zmienić. Siedem tablic poglądowych wyjaśni turystom gdzie się znajdują, co jest osobliwością rezerwatu, jakich przedstawicieli świata roślin i zwierząt można tu spotkać. Pierwsza z tablic to swoisty drogowskaz, gdyż zawiera mapę ścieżki wraz z naniesionymi przystankami, które zostały zaopatrzone w tablice. Tym, którzy nie będą posiadać przewodnika podpowie jak poruszać się po najbliższej okolicy. Ścieżka ma ok. 3 km długości i można nią podążać zarówno pieszo jak i rowerem. Poszczególne jej przystanki zatytułowane są następująco: Rezerwat Szwajcaria Podlaska, Park Krajobrazowy, Starorzecze i jego mieszkańcy, Pomniki przyrody, Historia Nepli, Krzna oraz Bug i zbiorowiska roślinne.

Mamy nadzieję, że zrewitalizowana ścieżka przyrodniczo-edukacyjna będzie jeszcze chętniej odwiedzana, a informacje zawarte na tablicach rozbudzą ciekawość odbiorców i zachęcą do wnikliwszego poznania Szwajcarii ze słynną Kamienną Babą i historią sięgającą, co najmniej początków XIXw.

Prawdopodobnie mało, kto wie, że zespół dworsko-pałacowy w Neplach gościł w swych progach Juliana Ursyna Niemcewicz – słynnego poetę, który kilkakrotnie odwiedzał dobra stryjecznego brata – Ignacego, o czym pisał w swoich pamiętnikach. W latach 1818 -1825 kilkakrotnie przebywał tu car Aleksander I, który, jak głoszą plotki, kochał się w Julii, żonie ówczesnego właściciela nepelskich dóbr - Kaliksta Mierzejewskiego. Na początku lat 90-tych XIXw. Właścicielem Nepli został Stanisław Kierbedź – słynny budowniczy mostów m.in. na Wiśle, majątek odziedziczyła jego córka Zofia, która została żoną Lubomira Dymszy – posła do Dumy Rosyjskiej. Niestety dziś już po pałacu zostały tylko resztki piwnic, ale zachowały się inne obiekty, aby je zobaczyć zapraszamy na naszą ścieżkę…

Tekst i zdjęcia: M. Żychowska ZLPK OZ Janów Podlaski