Aktualności

Noc sów to ogólnopolska inicjatywa, która ma na celu przybliżyć społeczeństwu tą dość tajemniczą grupę ptaków. Z tej okazji 6 kwietnia 2018 r. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie zorganizował obchody „Nocy Sów 2018” na terenie Chełmskiego Parku Krajobrazowego.

Podczas tej akcji dzieci ze Szkoły Podstawowej w Brzeźnie wzięły udział w prelekcji multimedialnej „Sowy Lubelskich Parków Krajobrazowych”, podczas której mogły zapoznać się nie tylko z wizerunkami i głosami sów występujących w województwie lubelskim ale również miały okazję usłyszeć wybrane zagadnienia z biologii i ekologii tych tajemniczych ptaków. Po prelekcji odbył się konkurs plastyczny „Noc Sów 2018 w rysunku”, gdzie dzieci zainspirowane prelekcją mogły dowolną techniką dać upust wyobraźni i namalować, wykleić czy też wysypać wizerunki sów. Wieczorem pod przewodnictwem pracowników „Parków” rozpoczęła się część terenowa obchodów. Po krótkim przeszkoleniu w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Brzeźnie, grupa 29 osób wyruszyła samochodami pod Las Żaliński. Dalej już na piechotę, krętą ścieżką pomiędzy podmokłościami, kępami, powalonymi drzewami, wśród błysków latarek rozświetlających ciemność nocy. Im dalej w las tym ciemniej, tym mniej odgłosów ptaków dziennych i w końcu jest … odgłos sowy – krótki, ospały, ledwo słyszalny. Dalej chwile oczekiwania w totalnej ciszy, nieruchomo, ze zgaszonymi latarkami by potwierdzić odkrycie. Wyjście terenowe zakończone sukcesem – Czysty, wyraźny odgłos terytorialny samca puszczyka zwyczajnego. Dla dzieci, które pierwszy raz słyszały sowę pośród mroków nocy przeżycie niezapomniane.

Noc sów 2018 zakończyła się ogniskiem zorganizowanym na terenie Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie. Po trudach przejścia terenowego smak kiełbaski z ogniska młodym „sowiarzom” wydał się również wyjątkowy. Tu odbyło się uroczyste odczytanie wyników konkursu plastycznego i wręczenie dyplomów. Laureaci konkursu oraz wszyscy uczestnicy Nocy Sów otrzymali upominki ufundowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie i Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

 

Tekst: Paweł Łapiński ZLPK OE-M w Brzeźnie

Zdjęcia: Ryszard Suszyński ZLPK OE-M w Brzeźnie

‹‹powrót