• 17-07-2019

Teren Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” słynie nie tylko z pięknych krajobrazów, różnorodności przyrody, ale również Ziemia Janowska to jeden z ważniejszych muzycznych regionów Polski.

Od bardzo dawna tereny te położone na obszarze Roztocza Zachodniego, Równiny Biłgorajskiej i Lasów Janowskich wśród badaczy folkloru ludowego zajmują istotne miejsce.

Na szczególną uwagę zasługują używane przez okolicznych grajków instrumenty muzyczne. Niezwykle ciekawym i unikatowym instrumentem tego regionu jest suka biłgorajska. Jest to instrument o archaicznych, sięgających średniowiecza elementach konstrukcyjnych. Cechą charakterystyczną jest krótka i szeroka szyjka zakończona główką z odpowiednio osadzonymi kołkami oraz ozdobna rozeta. Na szeroko rozstawionych strunach gra się tzw. techniką paznokciową, skracając je z boku płytką paznokcia. Do dziś nie zachował się żaden egzemplarz tego instrumentu, który według opisów pochodził z okolic wsi Kocudza.

Aby przybliżyć młodym adeptom muzyki ten tradycyjny instrument  Krzysztof i Zbigniew Butryn ( emerytowany pracownik PK LJ) założyli w 2007 roku Szkołę Suki Biłgorajskiej w Szklarni koło Janowa Lubelskiego. Zbigniew Butryn mimo braku oryginału instrumenty, na podstawie rycin oraz własnych domysłów opracował na nowo pierwowzór Suki Biłgorajskiej i własnoręcznie wykonał kilkadziesiąt sztuk tego instrumentu.

Odwiedzając Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie” warto wstąpić do Szklarni i odwiedzić Szkołę Suki Biłgorajskiej której głównym celem jest edukacja muzyczna młodych ludzi w zakresie muzyki ludowej, a Zbigniew Butryn chętnie opowie o folklorze, muzyce ludowej, używanych w tym rejonie instrumentach a wytrwali mogą usłyszeć specyficzne dźwięki suki biłgorajskiej.

 

Tekst: M. Piech ZLPK OZ w Janowie Lubelskim