Aktualności

W tym roku pogoda nie rozpieszczała nas specjalnie podczas pierwszomajowego weekendu, jednak trzeba przyznać, że nie brakowało też chwil ze słońcem, zwłaszcza 1 maja. Tego dnia już po raz szósty w Janowie Podlaskim zorganizowano Jarmark Artystyczno – Historyczny, w którym pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Janowie Podlaskim wzięli udział. Podobnie jak w ubiegłym roku odbył się on na dziedzińcu Zamku Biskupiego a nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem turystów.

Nasz zielony namiot, stojący w sąsiedztwie kramów artystów czy rękodzielników, był szczególnym miejscem, w którym można było zasięgnąć informacji turystycznej, otrzymać materiały promocyjne dotyczące Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” oraz 16 pozostałych parków krajobrazowych z terenu Lubelszczyzny. Niezwykle cieszy nas fakt, że nasze stoisko odwiedzali najczęściej turyści, którzy po raz pierwszy odpoczywali w naszych stronach lub przyjechali po raz kolejny urzeknięci pięknem okolicy i prosili o wskazanie miejsc najbardziej atrakcyjnych, celem zwiedzania naszego parku. Z tego powodu nasza obecność wydaje się szczególnie ważna.

Na dłuższą chwilę zatrzymywały się przy nas całe rodziny, chętnie oglądając eksponaty zwierząt, dopytując o ich miejsca występowania, zwyczaje itp. Najmłodsi próbowali swoich sił w konkursach przyrodniczych, włączając przy tym w rozgrywki rodziców. W tym roku najchętniej rozpoznawali gatunki ptaków i drzew, ucząc się przy okazji tych nieznanych oraz brali udział w Rodzinnych Kalamburach Przyrodniczych, poznając w tak ciekawy sposób polskie przysłowia i powiedzenia związane ze zwierzętami. Ten rodzaj „edukacji” poprzez zabawę i z wykorzystaniem zdolności plastycznych różnych członków rodziny dostarczał wielu emocji. Udział w naszych konkursach był nagradzany drobnymi gadżetami Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Poza naszą obecnością, podczas Jarmarku wiele się działo – pokaz jazdy konnej w strojach arabskich i pokaz walk Tatarów, występy zespołów ludowych, dzieci mogły odbyć przejażdżkę konną, poszaleć na dmuchanych zamkach, zajadać się watą cukrową czy popcornem.

Obecność pracowników parku krajobrazowego na masowych imprezach z pewnością służy promocji obszarów chronionych naszego województwa, a proponowane przez nas konkursy i zabawy mają zachęcić ich uczestników do bardziej aktywnego poznawania otaczającego nas świata przyrody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekst: Magdalena Żychowska ZLPK OZ Janów Podlaski

Zdjęcia: Andrzej  Łazeba ZLPK OZ Janów Podlaski

‹‹powrót