Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Majówka 2019 – artystycznie, aktywnie i pożytecznie

  • 06-05-2019

Pierwszy dzień maja upłynął na VIII Jarmarku Artystyczno-Historycznym - imprezie masowej, która odbyła się na dziedzińcu zamku. Zjechali okoliczni twórcy rękodzieła artystycznego, sprzedawcy „staroci”, lokalni producenci żywności. Można było nabyć w tym miejscu liczne pamiątki, zasmakować w pieczywie, słodyczach, daniach z grilla a jednocześnie obejrzeć występy lokalnych i białoruskich zespołu folklorystycznych. Na dzieci czekały przejażdżki kucykiem, dmuchane zamki i oczywiście zabawy na stoisku Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Janowie Podlaskim. Zabawy plastyczne służyły doskonaleniu zdolności artystycznych, puzzle i przyrodnicze koło wiedzy były z kolei treningiem dla umysłu. Licznie goszczący w naszych stronach turyści, mieli możliwość nabyć materiały promocyjne, otrzymać wskazówki jak poruszać się po okolicy, a zwłaszcza po Parku Krajobrazowym „Podlaski Przełom Bugu”.  

2 maja odbyła się „Operacja Czysta Rzeka” – akcja sprzątania doliny Bugu, jej dopływów 
i zbiorników wodnych w ich obrębie. W granicach Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” zawiązało się aż 8 sztabów, włączających się w tą akcje. W samej miejscowości Janów Podlaski działały 4, jeden z nich współtworzyły: Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Janowie Podlaskim, Ochotnicza Straż Pożarna i Państwowy Związek Wędkarzy Koło w Janowie Podlaskim. W umówionym miejscu zbiórki „naszego sztabu” stawiło się ponad 40 ochotników, którzy postanowili posprzątać okolice 2 zbiorników retencyjnych na rzece Krzywuli, nieopodal działki ZLPK i okolice rzeki Czyżówki (podzieleni na trzy grupy sprzątające). Grupa sztabowa zebrała łącznie 4 przyczepki samochodowe odpadów różnej maści. Tak wielka ilość zalegających odpadów, świadczy o potrzebie przeprowadzania takich akcji.

Jej finał odbył się w Sztabie Głównym – w Zamku Janów Podlaski, gdzie w godzinach popołudniowych podsumowano całą akcję. Przeprowadzona z tak wielkim rozmachem,
z zaangażowaniem bardzo dużej liczby wolontariuszy (miejscowych i  turystów goszczących na tym terenie) z pewnością ma ogromny przekaz edukacyjny – uczy właściwego postępowania z odpadami i odpowiedzialności za stan przyrody.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem Akcji „Operacja Czysta Rzeka” była Redakcja Magazynu „Kraina Bugu”. W ramach tej akcji zgłoszono kilkadziesiąt sztabów, została ona przeprowadzona na praktycznie całej długości Bugu i na wielu jego dopływach, nie zabrakło wolontariuszy do przeprowadzenia jej także w innych częściach kraju np. nad Biebrzą, Narwią, Wieprzem, Tyśmienicą itd.

 

Tekst: M. Żychowska

Zdjęcia: A. Łazeba