KRASNOBRODZKI PARK KRAJOBRAZOWY ZAPRASZA

  • 07-08-2019

Krasnobrodzki Park Krajobrazowy położony jest na Roztoczu Środkowym. To tam zobaczymy Wapielnię – jego najwyższe wzniesienie (ok.387 m n.p.m.), ostaniec Wzgórze Kamień (nazywane również Piekiełkiem) gdzie znajdują się jedyne w Polsce skałki powstałe w utworach mioceńskich. Warto również zwrócić uwagę na różnorodność przyrodniczą i urozmaicony krajobraz Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego.

W samym centrum Parku znajduje się jego stolica – Krasnobród i to tam koncentrują się główne atrakcje. Każdy z turystów znajdzie coś dla siebie. Krasnobród to również miejscowość uzdrowiskowa o bardzo korzystnym bioklimacie, czystym powietrzu zawierającym tak cenne dla nas pierwiastki jodu. Znajduje się tutaj sanatorium leczące głównie choroby górnych oddechowych.

A co warto zobaczyć w Krasnobrodzie? Oprócz terenu sanatorium, które znajduje w dawnym pałacu Leszczyńskich trzeba zwiedzić Sanktuarium Maryjne, w którego skład wchodzi barokowy kościół i budynki dawnego klasztoru, gdzie znajduje się Muzeum Sakralne i Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej.

Od Sanktuarium możemy udać się pomnikową Aleją Królowej Marysieńki w kierunku „Kaplicy na Wodzie”. Po drodze należy zwrócić uwagę na równie ciekawe pozostałe kapliczki.  

Inną drewnianą kapliczkę św. Rocha znajdziemy w części Krasnobrodu Zagórze. Znajduje się ona w rezerwacie św. Rocha ze starodrzewem bukowo – jodłowym.

Na panoramę rezerwatu i całego Parku można popatrzeć z wieży widokowej znajdującej się na szczycie stanowiska  dokumentacyjnego Kamieniołom, gdzie do dzisiaj można znaleźć skamieniałości  z okresu kredy.

Poza zabytkami  Krasnobród jest znany również z kąpieliska, przy którym powstał kompleks basenów i park linowy.  Dużą popularnością cieszą się również spływy kajakowe rzeką Wieprz.

Jak co roku dla turystów spędzających czas w Krasnobrodzie przygotowano też inne atrakcje. Znany jest Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „PER ARTEM AD ASTRA”, który odbędzie się w dniach 18 – 24 sierpnia. To już trzynasta edycja tego festiwalu, który przyciąga uczestników z całego świata. W tym roku odbędzie się również Mistrzowski Kurs Harfowy i Warsztaty Muzyczne połączone z kursem interpretacji muzyki solowej i kameralnej.

Tekst: Małgorzata Grabek

Zdjęcia: Krzysztof Kowalczuk