Aktualności

Pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Zamościu prowadzą kolejne zajęcia dla grup dzieci korzystających z wypoczynku i leczenia w położonym w Krasnobrodzie Sanatorium. Staramy się aby umiały rozpoznawać gatunki drzew, te które mijają codziennie idąc na zabiegi, ale przecież ta wiedza zostanie im na długie lata.

Aby lepiej poznać drzewo trzeba go zobaczyć, dotknąć. Za pierwszym razem przeszkodziła nam pogoda. Po porannej duchocie spadł ulewny deszcz i zajęcia trzeba było prowadzić w świetlicy. Umówiliśmy się więc na inny dzień. Tym razem świeciło słońce. Mimo zmęczenia po leczniczych zabiegach, dzieci z zainteresowaniem poznawały stare oraz te młodsze drzewa. Niektóre były dla nich nowością jak klon jawor. Pomnikowe jawory o pięknej pomarańczowej korze są drzewami, które pamiętają nie tylko rodzinę Fudakowskich, ostatnich właścicieli Krasnobrodu, ale zapewne również Leszczyńskich czyli XVI wiek.

Zachęcamy wszystkich do zwiedzenia tego miejsca. Oprócz parku w stylu angielskim zachował się tutaj klasycystyczny pałac o oryginalnym wyglądzie – od głównego budynku do oficyny wiedzie kolumnowa galeria. Obok znajdziemy również XVI-wieczną kapliczkę.

 

Tekst i foto: Małgorzata Grabek ZLPK OZ Zamość

‹‹powrót