Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Kolejna odsłona współpracy z instytucjami kultury na rzecz edukacji ekologicznej – OZ w Janowie Podlaskim

  • 21-02-2019

Międzysemestralna przerwa w szkole to czas odpoczynku od codziennych obowiązków. Uczniowie, którzy nie mają możliwości spędzić tego czasu poza miejscem zamieszkania, uczestniczą w zajęciach proponowanych m.in. przez gminne i wiejskie domy kultury. Współpraca ZLPK kontynuowana jest od dawna. Instytucje te proponują różnorodne aktywne formy wypoczynku, oparte na zabawie ale jednocześnie kształcące różnorodne umiejętności artystyczno- manualne, muzyczne, sportowe itp. Zajęcia mają także wymiar edukacyjny, a wszystko to w formie gry i zabawy, bez szkolnego pędu i stresu. W tym duchu pracownicy ZLPK poprowadzili zajęcia, których tematyka dotyczyła zwierząt Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” i tropów, jakie po sobie pozostawiają. Tematyka tropów zwierząt w miesiącach zimowych, także na zajęciach szkolnych, cieszy się sporym zainteresowaniem. Co prawda aktualnie w śniegu ich szukać nie ma sposobności, to jednak podłoże podmokłe czy piaszczyste też się w tym przypadku sprawdza. Zajęcia mają na celu zaznajomić ich uczestników z tropami i śladami różnej aktywności zwierząt (z większym naciskiem na to pierwsze), które żyją nieopodal nas, a których nie mamy często okazji obserwować. Ciekawym elementem zajęć jest zabawa z odlewami zwierzęcych łapek, na których podstawie uczniowie sporządzają ściągawki, które zabierają ze sobą jako pomoc
w nauce tropienia zwierząt. Najwięcej emocji wzbudza jednak rozpoznawanie tropów odciskanych w piasku kinetycznym, dzięki czemu omawiane treści są solidnie utrwalone.                                                                                                                                   
Młodsi uczestnicy ferii, podczas zajęć w naszym biurze, wysłuchali prelekcji o zwierzętach,
a po niej wzięli udział w konkursie rysunkowym. Przyglądając się eksponatom malowali zwierzęta, które im się najbardziej spodobały. Za duże zaangażowanie wszystkie dzieci zostały nagrodzone gadżetami ZLPK.

W tym roku współpraca naszego ośrodka zawiązała się także z Kołem Gospodyń Wiejskich
w Nowym Pawłowie - najmłodsi mieszkańcy tej miejscowości skorzystali z naszych zajęć warsztatowych. Jedne dotyczyły tropów zwierząt, kolejne zaś wprowadziły w tematykę dziuplaków. Wszak to już zaraz czas wywieszania budek lęgowych! Z tego powodu przekazaliśmy jedną z nich (którą silni chłopcy musieli zmontować, pod czujnym okiem jednego taty). Na koniec zajęć została zawieszona nieopodal świetlicy wiejskiej. Teraz mieszkańcy mają odpowiedzialne zadanie – muszą obserwować, czy zostanie zajęta, jeśli tak, to przez jaki gatunek i ile lęgów on wyprowadzi. Jeśli przyłożą się do tego zadania, to może się ono okazać jedną z fajniejszych „lekcji przyrody”.

 

Tekst: M. Żychowska 
Zdjęcia: G. Nowicka -GOK w Janowie Podlaskim, M. Żychowska