Aktualności

Sowia Noc połączona z nasłuchami w terenie organizowana jest nieprzerwanie od 2011r. By co roku była wyjątkowa dbają o to organizatorzy akcji: Zespół Placówek Oświatowych w Janowie Podlaskim, Nadleśnictwo Biała Podlaska i jego pracownik leśniczy – P. Jarosław Mydlak a także Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Janowie Podlaskim.

Tegoroczna akcja skupiła w piątek 6 kwietnia o godz. 19:00 na hali gimnastycznej 150 osób, wśród których byli uczniowie szkoły oraz ich rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście. W tym roku mieliśmy sposobność obejrzeć diaporamę o puszczyku mszarnym, który po raz pierwszy gniazdował w naszych okolicach i został uchwycony przez obiektyw Pana Jarka. Po niej wszystkich zgromadzonych bawiła część artystyczna „Kocham Cię Sówko”, w wykonaniu młodzieży z oddziałów gimnazjalnych, która okazała się bardzo ciekawa i humorystyczna. W teleturnieju rywalizowały ze sobą drużyny: Tomasza Puchacza i Antoniego Puszczykowskiego, które musiały wykazać się nie tylko znajomością sów ale także innymi talentami – w tym wokalnymi i plastycznymi.

Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursów na koszulkę i ekotorbę z sową, oto laureaci:

Uczniowie kl. I-III:

  1. Koszulka z sową:

I miejsce: Patrycja Ostapiuk kl. III c

II miejsce: Michał Pykacz kl. II a

III miejsce: Tomasz Feroduk kl. I a

  1. Torba z sową:

I miejsce: Ewelina Ostapiuk kl. III c

II miejsce: Amelia Olisiejuk kl. III c

III miejsce: Gabrysia Butkiewicz kl. III c

Uczniowie kl. IV-VI:

  1. Koszulka z sową:  

I miejsce: Sebastian Kajka kl. V b

II miejsce: Patrycja Iwaniuk kl. VII c

III miejsce: Julia Sawczyc kl. V a

  1. Torba z sową:

I miejsce: Anna Kaliszuk kl. IV c

II miejsce: Mateusz Sawczyc kl. V a

III miejsce: Kajetan Osuch kl. VI b

 

Uczniowie kl. VII i oddziałów gimnazjalnych:

  1. Koszulka z sową:

I miejsce: Katarzyna Andrzejuk kl. III a

II miejsce: Barbara Bilicz kl. III a

III miejsce: Karolina Perzyńska kl. III b

  1. Torba z sową:

I miejsce: Hanna Oleksiuk kl. VII c

II miejsce: Dagmara Czuchan kl. III b

III miejsce: Wiktoria Andrusiuk kl. VII a

 

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody i upominki ufundowane przez dyrekcję szkoły, Nadleśnictwo Biała Podlaska oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Wszyscy uczestnicy Sowiej Nocy skorzystali z poczęstunku sponsorowanego m.in. przez firmę Bakalland – producenta batonów BA!.

 

Po spotkaniu w murach szkoły rozpoczęliśmy nasłuchiwanie sów w terenie. Pierwszym miejscem do którego się udaliśmy był Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w Janowie Podlaskim, gdzie w ubiegłym roku swoje wdzięki prezentował puszczyk. W piątkową noc jednak nie udało nam się go wypatrzyć w lipach otaczających kościół, być może w tym czasie udał się na łowy. Kolejne wabienie P. Mydlak przeprowadził w miejscowości Woroblin przy opuszczonych budynkach gospodarskich byłego dworku, niestety sytuacja była podobna. Neple, to kolejna miejscowość w granicach Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, w której postanowiliśmy spotkać się z sowami, jednak ani dawne założenie pałacowe ani budynek szkoły nie okazały się do tego dogodnym miejscem. Szczęście uśmiechnęło się do nas dopiero w Malowej Górze, gdzie przy kościele odzywały się puszczyki oraz płomykówka a już na pożegnanie puszczyk ukazał się przelatując z plebani na drzewo sąsiadujące z kościołem, z którego chętnie reagował na słyszane nawoływanie.

Usatysfakcjonowani nocnym spotkaniem udaliśmy się na ognisko przygotowane przez pracownika parku, które w tym roku odbyło się gościnnie na trasie naszego przejazdu - w Pratulinie, nieopodal miejscowej plebani. Przy ognisku udało nam się ogrzać, posilić świeżo upieczonymi kiełbaskami i podzielić wrażeniami z minionego wieczora i nocy.

 

 

 

Zdjęcie i tekst: M. Żychowska ZLPK OZ Janów Podlaski.

 

‹‹powrót