Aktualności

Sezon wakacyjny już za nami, wyjechali uczniowie, studenci i wczasowicze. Ale jesień na Roztoczu Środkowym jest przepiękna, więc zapraszamy na jedną z wielu atrakcji czyli na grzybobranie. Lasy Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego stwarzają idealne warunki dla prawdziwków i podgrzybków.

Borowik szlachetny (Boletus edulis)

Kapelusz o średnicy od 6 do 25 cm, najpierw białawy, później brązowy, a u starszych okazów ciemnobrązowy.  Rurki od 8 do 30 mm, wolne lub wycięte, początkowo białe, a w końcu oliwkowozielonkawe. Trzon osiąga od 3 do 20 cm długości i od 1,5 do 7 cm grubości, przyjmuje kształt maczugi i barwę jasnobrązową. Borowik szlachetny występuje w borach iglastych, pod sosnami i świerkami, rzadziej w lasach liściastych.

Podgrzybek brunatny (Xerocomus badius)

Kapelusz osiąga 4-15 cm średnicy, początkowo jest półkolisty, później poduszkowaty, dość płaski. Może mieć barwę kasztanowo - brunatną, rzadziej płowobrązową lub czerwonawobrązową. Młody kapelusz jest delikatnie omszony, stary jest nagi. Rurki 20 mm , początkowo jasnokremowe potem oliwkowożółte.  Trzon podgrzybka osiąga 4-12 cm długości i 0,8-4 cm grubości.  U młodych okazów jest baryłkowaty, potem cylindryczny. Podgrzybek brunatny występuje w lasach iglastych    i mieszanych. Zazwyczaj wyrasta w ściółce lub mchu, ale występuje także u podstawy pni i pniaków, głównie w lasach iglastych. UWAGA : w stanie surowym podgrzybek brunatny jest trujący!!!

Korzystajmy z uroków jesieni, zbierajmy grzyby – doceniajmy naszą piękną przyrodę.

 

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Kowalczuk – ZLPK OZ w Zamościu

‹‹powrót