Aktualności

13.02.2018
FOTOGRAFIA NATURY

W dniu 2 lutego 2018 roku w Ośrodku Edukacji Ekologicznej LASY JANOWSKIE uroczyście otwarta została wystawa Andrzeja Blachy „Fotografia natury”, oraz prezentacja albumu fotograficznego „Nadleśnictwo Janów Lubelski – walory przyrodnicze „.

 Piękne zdjęcia mieszkańców janowskich lasów zaprezentował Andrzej  Blacha.

Na co dzień pracuje on w Banku Spółdzielczym w Janowie Lubelskim. Od najmłodszych lat jest miłośnikiem dzikiej przyrody. Fotografowaniem zwierząt zajmuje się od 2014 roku. Początkowo były to tylko krótkie spacery z aparatem, które z biegiem czasu przerodziły się w ogromną pasję i chęć pokazania pięknych zasobów przyrodniczych Lasów Janowskich. Ulubionym tematem jego zdjęć  jest wilk – uosobienie dzikości i tęsknoty za wolnością, a także głuszec – ostatni Mohikanin Lasów Janowskich.

            Eksponowane zdjęcia zachwyciły licznie zebranych gości swoim pięknem, oraz ukazaniem zwierząt w ich naturalnym środowisku w trakcie codziennych czynności – walce o dominację, opiece nad młodymi, zdobywaniu pokarmu oraz patrolowaniu swojego terytorium.

             W trakcie rozmowy z panem Andrzejem poznaliśmy kulisy jego pasji. Normą dla niego stało się wyjazd do lasu o godzinie  drugiej w nocy, wielogodzinne czuwanie w ukryciu, oraz wprost indiańska cierpliwość. Wszystko to odbywa się kosztem rodziny, która na szczęście zaakceptowała pasję pana  Andrzeja.

             Na spotkaniu zaprezentowany został również nowy album wykonany przez znanego fotografika przyrody i wielkiego miłośnika Lasów Janowskich – Wiesława Lipca, z pomocą jego kolegów ze Związku Polskich Fotografów  Przyrody.

            W przedmowie do albumu  Nadleśniczy  Henryk Rążewski napisał- „będę szczęśliwy, jeżeli po przejrzeniu tej publikacji zapragniecie odwiedzić Lasy Janowskie, aby zobaczyć jakie są w rzeczywistości, a nie tylko na tych pięknych obrazkach”.

     

Tekst: M. Piech ZLPK OZ w Janowie Lub.

Zdjęcia: D. Kozdra, M. Szkutnik

 

‹‹powrót