Przeskocz do treści Przeskocz do menu

FINAŁ III EDYCJI KONKURSU „CHRONIMY DZIUPLAKI”

Koniec 2018 r. to czas podsumowań. Ze względu na duże zaangażowanie całych społeczności szkolnych finał tegorocznej edycji konkursu łowiecko-przyrodniczego „Chronimy dziuplaki” nie odbył się w jednym miejscu ale w każdej z uczestniczących szkół. Organizatorem konkursu był Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie oraz Koło Łowieckie Nr 23 „Szarak” w Chełmie.

 W okresie wiosennym organizatorzy przekazali zgłoszonym szkołom budki lęgowe, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Ośrodka Zamiejscowego w Zamościu. Budki te młodzież szkolna miała zainstalować na terenie szkoły oraz przez cały rok prowadzić ich obserwacje. Na finale uczestnicy w formie prezentacji multimedialnej przedstawiali wybór miejsca i sposób instalacji budek, obserwacje oraz zabiegi konserwacyjne.

W skład komisji konkursowej weszli: Krzysztof Wojciechowski – prezes Koła Łowieckiego nr 23 „Szarak” w Chełmie, Ryszard Suszyński – kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Chełmie, oraz Paweł Łapiński – starszy specjalista Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie. Komisja była pod wrażeniem profesjonalnego podejścia do aktywnej ochrony przyrody, jak również poziomu prezentowania swoich prac. W konkursie wzięło udział 53 osoby, zwycięzcami konkursu zostali:

Martyna Pilipczuk, Lena Połajdowicz, Nikola Prucnal ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach pod opieką Pani Ewy Nafalskiej-Zalewy oraz Anna Kozłowska, Aleksandra Łontowska, Monika Lewandowska ze Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie pod opieką Pani Sylwii Jankowskiej.

Młodzież otrzymała od organizatorów cenne nagrody: lornetki oraz latarki ledowe.

Mamy nadzieję, że nasz konkurs będzie się cieszył dalej takim zaangażowaniem młodzieży i nauczycieli.  Zainspirowane „akcją budkową” szkoły organizowały na swoim terenie konkursy plastyczne, wystawy prac, młodzież budowała dodatkowe budki oraz studiowała atlasy ornitologiczne i doskonaliła techniki obserwacji ptaków w terenie. W tym roku dzięki tej akcji z budek wyfrunęły kolejne pokolenia: mazurków, bogatek i modraszek. Sukces lęgowy osiągnęli również nowi lokatorzy: rodzina szpaków i krętogłowów.

 

Tekst i zdjęcia: Paweł Łapiński