FINAŁ III EDYCJI KONKURSU „CHRONIMY DZIUPLAKI”

Koniec 2018 r. to czas podsumowań. Ze względu na duże zaangażowanie całych społeczności szkolnych finał tegorocznej edycji konkursu łowiecko-przyrodniczego „Chronimy dziuplaki” nie odbył się w jednym miejscu ale w każdej z uczestniczących szkół. Organizatorem konkursu był Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie oraz Koło Łowieckie Nr 23 „Szarak” w Chełmie.

 W okresie wiosennym organizatorzy przekazali zgłoszonym szkołom budki lęgowe, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Ośrodka Zamiejscowego w Zamościu. Budki te młodzież szkolna miała zainstalować na terenie szkoły oraz przez cały rok prowadzić ich obserwacje. Na finale uczestnicy w formie prezentacji multimedialnej przedstawiali wybór miejsca i sposób instalacji budek, obserwacje oraz zabiegi konserwacyjne.

W skład komisji konkursowej weszli: Krzysztof Wojciechowski – prezes Koła Łowieckiego nr 23 „Szarak” w Chełmie, Ryszard Suszyński – kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Chełmie, oraz Paweł Łapiński – starszy specjalista Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie. Komisja była pod wrażeniem profesjonalnego podejścia do aktywnej ochrony przyrody, jak również poziomu prezentowania swoich prac. W konkursie wzięło udział 53 osoby, zwycięzcami konkursu zostali:

Martyna Pilipczuk, Lena Połajdowicz, Nikola Prucnal ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach pod opieką Pani Ewy Nafalskiej-Zalewy oraz Anna Kozłowska, Aleksandra Łontowska, Monika Lewandowska ze Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie pod opieką Pani Sylwii Jankowskiej.

Młodzież otrzymała od organizatorów cenne nagrody: lornetki oraz latarki ledowe.

Mamy nadzieję, że nasz konkurs będzie się cieszył dalej takim zaangażowaniem młodzieży i nauczycieli.  Zainspirowane „akcją budkową” szkoły organizowały na swoim terenie konkursy plastyczne, wystawy prac, młodzież budowała dodatkowe budki oraz studiowała atlasy ornitologiczne i doskonaliła techniki obserwacji ptaków w terenie. W tym roku dzięki tej akcji z budek wyfrunęły kolejne pokolenia: mazurków, bogatek i modraszek. Sukces lęgowy osiągnęli również nowi lokatorzy: rodzina szpaków i krętogłowów.

 

Tekst i zdjęcia: Paweł Łapiński