Aktualności

W miniony weekend 3 - 4 października odbyło się jesienne liczenie ptaków. Symbolem tegorocznych Europejskich Dni Ptaków był żuraw (Grus grus), przez niektórych określany mianem majestatycznego władcy łąk i pól.

Ten duży ptak o szarym upierzeniu zwraca uwagę swoją wielkością, długość jego ciała to ok. 120 cm a rozpiętość skrzydeł sięga 2m, waży ok. 5 kg. Jego cechy charakterystyczne to czarno-biała głowa i część szyi, czerwona naga (pozbawiona zupełnie piór) skóra z tyłu ciemienia oraz wydłużone lotki III rzędu, wyjątkowo bujne i nieuporządkowane przypominają puszysty ogon strusia. Gniazduje na terenach zabagnionych, na torfowiskach, jego gniazdo to kopiec z roślinności ledwo wystający nad powierzchnię wody, dzięki czemu dotrzeć do niego mogą tylko długonodzy rodzice. Jest wszystkożerny, choć dominuje pokarm roślinny, można go obserwować jak szuka pożywienia na polach uprawnych i łąkach. Częściej bywa widziany podczas przelotów, doskonale szybuje, choć używa także lotu aktywnego formując klucze w kształcie V lub ukośne linie. Klangor – tak nazwany został głos żurawi. Klangor to sygnał początku i końca. Słychać go wiosną pośród bagien, po powrocie z zimowisk, kiedy życie zaczyna wchodzić w fazę wzrostu oraz teraz - jesienią, gdy przyroda szykuje się do zimowego odpoczynku.

W słoneczne sobotnie przedpołudnie przy Publicznym Gimnazjum w Janowie Podlaskim zebrało się 39 osób,  by wspólnie wyjść na spacer i poobserwować ptaki. Młodzież ze szkoły podstawowej i janowskiego gimnazjum z wielkim zaangażowaniem wypatrywała na swej drodze ptaków i z zaciekawieniem słuchała ciekawostek na ich temat, które przekazywał przewodnik P. Jarosław Mydlak. Jeszcze przed wyjściem w teren na boisku szkolnym dał o sobie znać kopciuszek, przemieszczając się przez Janów napotykaliśmy: kawki, wróble, mazurki, szpaki, bogatki, modraszki, na janowskim rynku w świerkach się skrył mysikrólik – najmniejszy z naszych ptaków. Otuleni promykami jesiennego słońca minęliśmy Janów i dalej podążaliśmy pośród pól i łąk drogą wiodącą do obrzeży Stadniny Koni. W międzyczasie udało nam się zaobserwować albo usłyszeć mnóstwo ptaków m.in.: trznadle, szpaki, sroki, sójki, kruki, myszołowy, dzięcioły, kowalika. Wreszcie dotarliśmy do starorzecza Szczerbacz, gdzie na kilka dłuższych chwil zatrzymaliśmy się by podpatrywać rodzinę łabędzi niemych, posłuchać świergotka łąkowego a także zregenerować siły. Stamtąd udaliśmy się na łąki przyległe do miejscowości Wygoda a później drogą powrotną do Janowa. Podczas naszego spaceru uczniowie rywalizowali ze sobą w konkursie na rozpoznawanie gatunków, najlepszy okazał się Mikołaj Cieśluk, uczeń klasy II Publicznego Gimnazjum w Janowie Podlaskim, który w nagrodę od Pana Jarka otrzymał zawieszkę szpaka. Najliczniej obserwowanymi gatunkami ptaków były mazurki, wróble oraz kawki.

 

Tekst : M. Żychowska, zdjęcia: A. Łazeba.

‹‹powrót