Etap II Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” w gminie Kazimierz Dolny

  • 17-12-2018

Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” to flagowa impreza konkursowa we wszystkich zespołach parków lub samodzielnie funkcjonujących parkach krajobrazowych w całej Polsce. Skierowana jest do uczniów, niegdyś gimnazjów, a obecnie starszych klas szkoły podstawowej, ze szkół funkcjonujących na terenie tychże parków krajobrazowych. Konkurs jest wieloetapowy. Przy czym niektóre etapy wcale nie muszą się odbyć…
 

Etapem, który często „wypada” z konkursowego harmonogramu jest bowiem etap II tzw. gminny. Na tym etapie drużyny szkolne wyłonione w etapie I rywalizują z innymi szkołami z terenu gminy na terenie której znajduje się choćby fragment parku krajobrazowego. Często jednak bywa tak, że w konkursie w konkretnej gminie bierze udział jedna szkoła, która automatycznie przechodzi do etapu kolejnego czyli parkowego.

W tegorocznej edycji w Kazimierskim Parku Krajobrazowym z terenu gminy Kazimierz Dolny zgłosiły się do udziału w konkursie aż cztery szkoły. 14 grudnia br. odbył się więc etap II konkursu, zresztą jedyny na terenie wszystkich parków krajobrazowych podległych Ośrodkowi Zamiejscowemu w Lubartowie. Drużyny ze szkół w Bochotnicy, Rzeczycy, Dąbrówki i Kazimierza Dolnego spotkały się w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Bochotnicy. Niestety, ale drużyna gospodarzy wystąpiła w okrojonym 3-osobowym składzie i wzięła udział w szrankach poza konkursem. Na tym etapie, podobnie jak w etapie I uczniowie zmierzyć się muszą z pytaniami ogólnymi z zakresu nauk przyrodniczych, ale także z pytaniami dotyczącymi ich najbliższej okolicy czyli parku krajobrazowego na terenie którego mieszkają. Pytania dotyczące „małej ojczyzny” zawsze budzą najwięcej emocji. W przypadku Kazimierskiego Parku Krajobrazowego pytania parkowe dotyczyły całego spektrum walorów Ziemi Kazimierskiej, było więc o renesansie lubelskim, geologii, wąwozach, Wiśle. Największą wesołość wzbudziło jednak podchwytliwe pytanie czy wybitnym malarzem związanym z Kazimierzem był… Henryk Sienkiewicz. Niby każdy wiedział, że Sienkiewicz to obrazy malował jedynie wyobraźnią i słowami, a jednak przy pokonkursowym podsumowaniu z niejednych ust padło „no, jak mogłem tak zaznaczyć”.

Zwycięzcą etapu gminnego w gminie Kazimierz Dolny okazała się drużyna z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym. Już 11 stycznia zmierzy się ona z reprezentantami szkół z gminy Puławy i gminy Wilków w etapie III, który wyłoni najlepszą drużynę z terenu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Tekst i zdjęcie: Michał Zieliński