Aktualności

Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie” oprócz pięknych ostępów leśnych , niepowtarzalnego krajobrazu, różnorodności zwierząt, oraz wielu zabytków i miejsc pamięci narodowej , znany jest również z jednej szczególnej atrakcji – jest nią ostoja konia biłgorajskiego w miejscowości Szklarnia.

 Założono ją w 1986 roku, gdzie na obszarze około 20 hektarów łąk śródleśnych przebywa w stanie półdzikim stado koników biłgorajskich. Są  one potomkami dziko żyjącego leśno-stepowego konia tarpana. Konik biłgorajski wyróżnia się żywym temperamentem, łagodnym charakterem i jest bardzo przyjazny wobec ludzi. Cechy te powodują, że stado bardzo często odwiedzają wycieczki szkolne oraz rodziny z małymi dziećmi. Maluchy są zafascynowane końmi / czasami widzą te zwierzęta po raz pierwszy w życiu/  i garną się aby ich przynajmniej delikatnie pogłaskać. Aby wyjść naprzeciw zainteresowaniom  dzieci  Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie” ogłosił konkurs plastyczny na pracę przedstawiającą konika biłgorajskiego.

            Konkurs wzbudził ogromne zainteresowanie i wpłynęło aż 68 dzieła – wykonane różną techniką plastyczną, ukazujące piękno koników.

            W dniu 25 kwietnia wszystkie dzieci biorące udział w konkursie wraz z nauczycielami i opiekunami, zaproszone zostały do Szklarni, gdzie w ramach obchodów Dnia Konia Biłgorajskiego czekało ich wiele atrakcji.

            Wszystkim rozdane zostały drobne upominki, a autorzy najlepszych prac otrzymali dyplomy i cenne nagrody. Dzieci i dorośli brali udział w wielu konkursach i zabawach, a imprezę uświetniło ognisko i pieczone kiełbaski.

            Dzieci były bardzo zadowolone z pobytu w ostoi konia biłgorajskiego w Szklarni i koniecznie chcą spotkać się tu w przyszłym roku.

                                       

Tekst: M. Piech       ZLPK OZ w Janowie Lubelskim

Zdjęcia: M. Grzyb   ZLPK OZ w Janowie Lubelskim

‹‹powrót