DZIEŃ MOKRADEŁ W SZCZEBRZESZYŃSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

  • 04-02-2019

W przypadający w tym roku Dzień Mokradeł pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Zamościu prowadzili przez tereny Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego uczestników „Zimowego Rajdu po Roztoczu”. Na południu mijaliśmy bardzo ważny rezerwuar wody dla tego parku czyli Bagno Tałandy.

Jest to niezwykle istotne miejsce pod względem przyrodniczym, ale także klimatycznym. Część torfowisk, które pozostały z wielkiego kompleksu cierpią ostatnio z powodu długotrwałej suszy w naszym regionie. Bagno Tałandy powstało w nieckach deflacyjnych w otoczeniu wydm. Torfowisko ma charakter w środkowej części torfowiska niskiego, pozostałe części torfowiska przejściowego. Z siedlisk przyrodniczych spotkamy tu ols i bór sosnowy bagienny. Na wydmach występuje bór sosnowy.

Teren w znacznej części porasta mech torfowiec. Poza tym spotkamy tu widłaka jałowcowatego, żurawinę błotną, modrzewnicę zwyczajną, bagno zwyczajne czy przygiełkę białą.

To wszystko będzie można zobaczyć gdy przyjdzie wiosna i lato. Na razie Bagno Tałandy przykrywa śnieg. Tak potrzebna temu terenowi dawka wilgoci.

 

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Grabek