100 TURYSTÓW NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie wraz z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie,  Ośrodkiem Zamiejscowym w Lubartowie, Kołem Łowieckim Nr 67 „Krogulec” w Lublinie zorganizowało rajd „Kościuszkowski” po Strzeleckim Parku Krajobrazowym. Tym razem rajd odbył się z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Stało się już tradycją, że rajd „Kościuszkowski” cieszy się dużą popularnością zarówno wśród młodzieży szkolnej jak i turystów indywidualnych. Tym razem również w kierunku Strzeleckiego Parku Krajobrazowego ruszyły 2 pełne autokary. Trasa rajdu rozpoczynała się w położonej nad samym Bugiem – przygranicznej miejscowości Matcze i biegła przez sam środek zwartego kompleksu Lasów Strzeleckich do położonej w jego centrum Maziarni Strzeleckiej.

Rajd był głównie nastawiony na przedstawienie walorów przyrodniczych Strzeleckiego Parku Krajobrazowego oraz rez. Liski obok którego przebiegała trasa piesza. Końcówka 14 km odcinka, który musieli przejść uczestnicy wyznaczona była tradycyjnie „na azymut” przez gęste krzewy, wykroty i zapadliska. Na rajdzie nie zabrakło również akcentów historycznych: cmentarz z I i II Wojny Światowej w Matczu, Pałac Myśliwski Zamoyskich w Maziarni Strzeleckiej, Kopiec Kościuszki w Uchańce. Podczas rajdu odbył się również konkurs wiedzy „Znam Lubelskie Parki Krajobrazowe”, do którego zgłosiło się 31 uczniów z 8 szkół. Na zakończenie uczestnicy zostali ugoszczeni przez myśliwych z Koła Łowieckiego nr 67 „Krogulec” w Lublinie na terenie Domku Myśliwskiego w Stanisławówce, gdzie na turystów czekały gorące kiełbaski, słodycze, kawa i herbata.  

Zespół organizacyjny ZLPK: Paweł Łapiński (OE-M w Brzeźnie), Ryszard Suszyński (OE-M w Brzeźnie), Piotr Deptuś (OZ Lubartów).

Tekst i zdjęcia: Paweł Łapiński (ZLPK OE-M w Brzeźnie)