100 – lecie ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.

  • 30-10-2018

       W całej Polsce odbywają się uroczystości związane z okrągła setną rocznicą odzyskania niepodległości. Oprócz wielkich imprez o dużym zasięgu, organizowane są również nie mniej wzruszające i podniosłe uroczystości lokalne. Pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział Zamiejscowy w Janowie Lubelskim mieli zaszczyt brać udział w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości organizowanych przez Wójta Gminy Potok Wielki, Proboszcza Parafii w Potoku Stanach oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta  w Potoku Stanach.

      Nikt z obecnych nie spodziewał się, że przygotowana przez młodzież szkolną inscenizacja pt..”Polsko – myślę o tobie z troską” wywrze tak ogromne  emocjonalne wrażenie

      Wszyscy uczestnicy uroczystości mieli łzy w oczach i w porywie wzbudzonych przepięknym spektaklem uczuć patriotycznych gotowi by byli oddać życie za umiłowaną ojczyznę.

 Po chwili uświadomiliśmy sobie, że dzisiaj ojczyźnie na nic przyda się nasze poświęcenie, a bardziej potrzebna jest zgoda, zrozumienie i współpraca między Polakami. Aby nie dopuścić do znanych z historii Polski tragicznych faktów, musimy pomimo często różnych poglądów politycznych znaleźć nić porozumienia i gorliwie dbać o rozwój i dobro naszej umiłowanej ojczyzny – POLSKI.

     Po emocjach związanych z patriotyczną inscenizacją, oraz przeżytą Mszą Świętą, udaliśmy się pod pomnik poległych powstańców styczniowych aby oddać cześć bohaterom którzy za niepodległość  Polski oddali to co najcenniejsze – swoje życie.

     Myślę, że ich poświęcenie nigdy nie zostanie zapomniane, a nam wszystkim dzisiaj żyjącym Polakom  uświadomi jak łatwo przez spory, kłótnie i mało znaczące różnice zdań, stracić to co najcenniejsze – niepodległość.

Tekst: M. Piech

ZLPK OZ w Janowie Lubelskim

Zdjęcia: Zespół Szkół w Potoku Stanach